
SAŽETAK
▸ Veličina tržištaGlobalno tržište CNC alatnih strojeva dosegnut će otprilike 109 do 129 milijardi $u 2026. godini, ovisno o opsegu, uz rast od 5 do 11 posto složene godišnje stope rasta (CAGR) u većini prognoza.
▸ Regionalni liderAzijsko-pacifička regija drži 45 do 58 posto udjela, s Kinom koja iznosi otprilike 35 milijardi USD. Bliski istok je najbrže rastuća regija sa 6.75 posto složene godišnje stope rasta (CAGR).
▸ Segmenti rasta5-osni strojevi (7.3 do 8.25 posto CAGR-a), CNC lasersko rezanje (7.45 posto CAGR-a) i višenamjenski tokarsko-glodački centri predvode rast segmenta.
▸ Pokretači potražnjeElektrična vozila, poluvodiči, prenamjena opreme u zrakoplovnoj industriji, preseljenje industrije i diverzifikacija industrije na Bliskom istoku.
▸ 6 definirajućih trendovaAI-nativne kontrole, porast proizvodnje električnih vozila, standardizacija digitalnih blizanaca, certifikacija održivosti, procvat prediktivnog održavanja i hibridna proizvodnja izvan zrakoplovstva.
Industrija CNC obrade ušla je u 2026. godinu s najjačom strukturnom pozicijom desetljeća. Narudžbe glavnih proizvođača potkrijepljene su programima prenamjene zrakoplovne industrije, lancima opskrbe električnih vozila koji se povećavaju do pune proizvodnje, izgradnjom tvornica poluvodiča potaknutom vladinim programima poticaja i vraćanjem proizvodnih kapaciteta u Sjevernu Ameriku i Europu. Ovo izvješće obuhvaća stanje industrije, 6 definirajućih trendova koji preoblikuju sektor, regionalne i segmentne performanse, implikacije za kupce i kako STYLECNC uklapa se u krajolik 2026.
Stanje CNC proizvodnje u 2026. godini
Globalno tržište CNC alatnih strojeva ušlo je u 2026. godinu s vrijednošću između 109 milijardi $(Precedence Research) i 129 milijardi $(procjene industrije), ovisno o opsegu i definiciji segmenta. Prognoze rasta kreću se od 4.5 posto CAGR-a (The Business Research Company) do 11.10 posto CAGR-a (Fortune Business Insights), s većinom projekcija koje se kreću između 5 i 10 posto do 2030. godine.
Širok raspon prognoza odražava stvarnu temeljnu dinamiku. Različite istraživačke tvrtke uključuju ili isključuju dijelove, pribor, usluge i srodne kategorije poput brusilica, EDM-a i aditivnih sustava. Agregirani signal iz svih glavnih izvješća je konzistentan: industrija raste znatno brže od globalnog BDP-a, a rast je potaknut strukturnim promjenama u bazi kupaca, a ne cikličkom potražnjom za zamjenom.
Tri strukturna pokretača podupiru izglede za 2026. godinu. Prvo, proizvodnja električnih vozila nastavlja rasti globalno, a primjena CNC-a u automobilskoj industriji porasla je za 22 posto samo u 2023. godini prema istraživanju Maximize Market Research. Drugo, vladini programi poticaja, uključujući američki Zakon o CHIPS-u i znanosti (52.7 milijardi USD) i Saudi Vision 2035, osiguravaju masovnu industrijsku izgradnju koja ugrađuje CNC ćelije u velikim razmjerima. Treće, vraćanje proizvodnje iz Azije prešlo je s teme razgovora na mjerljiv trend, a 38 posto američkih proizvođača izvješćuje da su dio svoje proizvodnje prebacili natrag iz Azije.
Konkurentsko okruženje nije se bitno promijenilo od 2024. FANUC, Yamazaki Mazak, DMG MORI, Okuma, JTEKT, Makino, Haas Automation, Amada, Doosan i Trumpf ostaju deset najvećih proizvođača po prihodu. Ono što se promijenilo jest intenzitet konkurencije među tim proizvođačima i pritisak proizvođača drugog reda, posebno iz Kine i drugih azijskih tržišta, na omjer cijene i performansi u segmentu srednje klase. Kupci s proračunima od 100,000 do 500,000 $imaju znatno više mogućnosti u 2026. nego prije 5 godina.
Ograničenja opskrbnog lanca iz ranijih razdoblja desetljeća uglavnom su riješena. Dostupnost poluvodiča za kontrolere, servo pogone i senzorske module se normalizirala. Cijene čelika i aluminija su se stabilizirale. Logistički troškovi ostaju povišeni u odnosu na norme prije pandemije, ali su postali predvidljivi. Rezultat su stabilni rokovi isporuke od 3 do 9 mjeseci za većinu narudžbi novih strojeva, s premium i visoko prilagođenim konfiguracijama koje se produžuju na 12 do 18 mjeseci.
6 najvećih CNC trendova koji će preoblikovati 2026.
BRZI ODGOVOR
Najveći CNC trendovi u 2026. godini su: (1) AI-nativni upravljački sustavi kao standard na novim strojevima, (2) potražnja za eksplozivnim vlaknastim laserima u proizvodnji baterija i motora za električna vozila, (3) standardizacija digitalnih blizanaca od luksuza do standardnih vrijednosti, (4) certifikati održivosti koji postaju kontrolori nabave, (5) prediktivno održavanje koje postaje sveprisutno i (6) širenje hibridne proizvodnje izvan zrakoplovstva u medicinu, energetiku i MRO.
Svaki trend temelji se na objavljenim podacima industrije iz 2026. Trendovi su rangirani prema veličini očekivanog utjecaja na poslovanje u CNC ekosustavu, od najšireg na vrhu do specijaliziranijeg na dnu.
TREND #1: Standard isporuke CNC upravljačkih sustava s umjetnom inteligencijom
Ključna statistikaFANUC-ova nadzorna ploča u oblaku predviđa kvar vretena 72 sata unaprijed sa smanjenjem zastoja od 18 do 22 posto na beta lokacijama u automobilskoj industriji.
Umjetna inteligencija prelazi s opcionalnog softverskog sloja na ugrađeni standard. Siemens SINUMERIK ONE, DMG MORI CELOS, FANUC CNC Guide i Heidenhain TNC7 sada se isporučuju s ugrađenim kinematičkim modelima i prediktivnom analitikom. Ono što je prije zahtijevalo zasebnu MES licencu treće strane sada dolazi s kontrolerom. Za kupce CNC-a, praktična implikacija je da optimizacija putanje alata vođena umjetnom inteligencijom, adaptivna kontrola brzine napredovanja i toplinska kompenzacija više nisu premium značajke. One su osnovna vrijednost koja se očekuje na svakom stroju kupljenom 2026. godine.
TREND BR. 2: Proizvodnja električnih vozila potiče potražnju za eksplozivnim vlaknastim laserima
Ključna statistikaPrimjena CNC obrade u automobilskoj industriji porasla je za 22 posto u 2023. godini, potaknuta proizvodnjom baterija i motora za električna vozila; predviđa se da će CNC lasersko rezanje iznositi 7.45 posto složene godišnje stope rasta do 2031. godine.
Proizvodnja električnih vozila postala je najveći novi pokretač potražnje za opremom za rezanje i zavarivanje vlaknima laserom, izvan tradicionalne izrade limova. Kućišta baterijskih paketa, kućišta modula, sabirnice i ploče karoserije u bijeloj boji koriste procese vlaknima lasera u velikim razmjerima. Robotsko lasersko zavarivanje međuspojeva ćelija postalo je definirajući proces za sastavljanje baterija električnih vozila. Dobavljači električnih vozila prve i druge razine diljem svijeta naručuju više strojeva, pri čemu automobilski vlaknasti laserski rezači i roboti za zavarivanje predstavljaju najbrže rastuću kategoriju pojedinačne opreme.
TREND #3: Standardizacija digitalnih blizanaca na svim razinama strojeva
Ključna statistikaSiemens i DMG MORI ugrađuju kinematičke modele unutar SINUMERIK ONE; NIST 2024 shema senzora standardizira vibracije, temperaturu i oznake osi među proizvođačima.
Mogućnost digitalnog blizanca prešla je s luksuzne opcije na premium strojevima na očekivani standard na opremi srednje klase. HEIDENHAIN Digital Twin Service, Siemens Run MyVirtual Machine i Fanuc CNC Guide isporučuju se sa strojem, a ne kao zasebna kupnja. NIST 2024 shema i standardizacija MTConnect 2.3 znače da digitalni blizanci različitih dobavljača sada govore istim jezikom podataka, što je uklonilo vezanost za dobavljača kao prepreku usvajanju i značajno proširilo tržište adresiranih preinaka.
TREND BR. 4: Održivost postaje ključna za nabavu
Ključna statistikaZa zrakoplovne primitive sada je potreban ISO 14001; dokumentirano je da su radionice dobile višemilijunske ugovore putem TRUE Zero Waste certifikata.
Održivost se premjestila iz marketinga u zahtjev za nabavu. Airbus, Boeing i drugi zrakoplovni vodeći proizvođači zahtijevaju ISO 14001 certifikat od dobavljača Tier 1. Kupci medicinskih uređaja plaćaju premije za biokompatibilne procese. Europski izvoznici sve više trebaju ISO 50001 certifikat za upravljanje energijom. Standard ISO 14955 za mjerenje energije alatnih strojeva koristi se u specifikacijama kupnje, što energetske podatkovne listove čini rutinskim dijelom procesa ponude. Održivost je sada komercijalna poluga, a ne trošak.
TREND #5: Demokratizacija prediktivnog održavanja
Ključna statistikaPreko 40 posto novih CNC strojeva prodanih 2024. godine isporučeno je s IoT sučeljima; jeftini senzori za naknadnu ugradnju omogućili su malim radionicama prediktivno održavanje.
Prediktivno održavanje više nije samo za proizvođače prve razine. Kombinacija jeftinih senzora (struja vretena, akcelerometri vibracija, temperaturni RTD-ovi) i jeftinih rubnih pristupnika smanjila je troškove praćenja po stroju ispod 1,500 $u većini konfiguracija. Radionice s tek 5 strojeva sada primjenjuju prediktivne programe koji bi prije 2 godine bili nepraktični. Proizvođači strojeva sve više isporučuju nosače senzora i izlaz podataka kao standard, a ne kao naknadnu ugradnju.
TREND #6: Hibridna proizvodnja izvan zrakoplovstva
Ključna statistikaHibridni aditivno-suptraktivni sustavi šire se iz zrakoplovstva u medicinski, energetski i MRO segment; sustavi s jednim strojem i dalje koštaju 1 do 2 milijuna USD.
Hibridna proizvodnja koja kombinira aditivno nanošenje s subtraktivnom obradom proširila se izvan svog tradicionalnog uporišta u zrakoplovstvu. Proizvođači medicinskih uređaja koriste hibridne sustave za implantate specifične za pacijenta. MRO operacije u energetskom sektoru koriste hibridno nanošenje za popravak istrošenih visokovrijednih komponenti, uključujući lopatice turbina, kućišta mjenjača i šupljine kalupa. Ekonomija funkcionira gdje god je materijal skup, geometrija složena, a količina mala do srednja.
Regionalna analiza tržišta: Gdje se događa rast
Regionalna raspodjela aktivnosti CNC tržišta u 2026. odražava temeljnu industrijsku bazu svake regije. Azijsko-pacifička regija dominira apsolutnim volumenom, Sjeverna Amerika raste kroz vraćanje proizvodnje i državne poticaje, Europa predvodi segmente visoke preciznosti, a Bliski istok bilježi najbrži postotni rast.
| Regija | 2026 Podijelite | Brzina rasta | Ključni vozači |
|---|---|---|---|
| Azija-Pacifik | 45 da 58 posto | Stalna dominacija | Kina (35 milijardi USD), Japan (18 milijardi USD), Indija (2.6 milijardi USD). Automobilska industrija, elektronika, zrakoplovstvo |
| Sjeverna Amerika | Sredina 20 posto | Ubrzavanje | Zakon o CHIPS-u (ulaganje u tvornicu od 52.7 milijardi USD), Haasovo širenje u Nevadi od 400 milijuna USD, premještanje u Meksiko u nearshore segment +18 posto uvoza CNC strojeva |
| ŠIROM Europe | 20 da 30 posto | postojan | Njemačka (13 milijardi USD), precizno inženjerstvo, održive modernizacije ispunjavaju uvjete za otpis poreza |
| bliski istok | Mali, ali u usponu | 6.75 posto složene godišnje stope rasta (najbrže) | Saudijska vizija 2035. usmjerena na 25 posto udjela proizvodnje u BDP-u, industrijske parkove u UAE-u i Egiptu |
| Latinska Amerika | Ispod 10 posto | u nastajanju | Protočni sustav blizu obale u Meksiku, brazilska zrakoplovna i automobilska baza |
Dominaciju azijsko-pacifičke regije vrijedi objasniti. Osim kineske proizvodne baze, Japan ostaje tehnološki lider u premium alatnim strojevima, s FANUC-om, Mazakom, DMG MORI-jem (japansko-njemačko zajedničko ulaganje), Okumom, JTEKT-om i Makinom, svi sa sjedištem u regiji. Indija predstavlja najbrže rastuće veliko tržište po postotku, kako se njezini lanci opskrbe u automobilskoj i zrakoplovnoj industriji šire. Južna Koreja doprinosi naprednom elektronikom i CNC mogućnostima za poluvodiče.
Sjevernoamerički rast u 2026. godini se doista ubrzava, a ne glatko širi. Kompleks Haas Automation u Nevadi, vrijedan 400 milijuna USD, dodaje 1.4 milijuna četvornih stopa domaćih proizvodnih kapaciteta. Izgradnja tvornica Intela, TSMC-a i Samsunga predstavlja preko 100 milijardi $u građevinarstvu, a svaki projekt ugrađuje stotine CNC ćelija. Premještanje proizvodnje u Meksiku dovelo je do 18 posto međugodišnjeg povećanja uvoza CNC strojeva, jer se proizvodnja vraća bliže krajnjim tržištima.
Europski rast je stabilan, a ne dramatičan, a regija zadržava vodeću poziciju u segmentima precizne opreme visoke vrijednosti. Njemačka čini otprilike 13 milijardi $u 2026. i ostaje globalni lider u preciznom inženjerstvu i strojevima za brušenje. Pritisak regulatorne neutralnosti ugljika ubrzava potražnju za naknadnom ugradnjom energetski učinkovitih sustava, s trogodišnjim otpisom poreza dostupnim za sustave rashladne tekućine s jednom pumpom, što štedi 30 posto električne energije. Europa također prednjači u ranom usvajanju standarda digitalnog blizanca i prediktivnog održavanja putem ISO radnih skupina.
Učinkovitost segmenta: Kuda teče novac
Unutar šireg CNC tržišta, uspješnost segmenata značajno varira ovisno o vrsti stroja i broju osi. Tablica u nastavku sažima izglede za primarne segmente za 2026. godinu.
| Segment | Stopa rasta (CAGR) | Kontekst i pokretači za 2026. godinu |
|---|---|---|
| 5-osni strojevi | 7.3 da 8.25 posto | Primjena 5-osnog sustava s više od 70 posto u zrakoplovstvu, modernizacija kalupa za izradu kalupa, rast u segmentu medicinskih uređaja |
| CNC lasersko rezanje | 7.45 posto do 2031 | Kućišta baterija za električna vozila i obloge za zrakoplovnu industriju potiču potražnju za rezanjem bez neravnina |
| Višenamjenska tokarska glodalica | 8.25+ posto | Strojna obrada u jednom, medicinske i turbinske složene geometrije |
| CNC tokarilice | Stabilan, najveći segment | Volumen automobilske industrije, 32.82 milijarde $u 2024. Temeljni segment |
| CNC glodanje | Snažan rast | Rad na blokovima motora automobila, kućišta motora električnih vozila |
| Oblikovanje metala | Najviša složena godišnja stopa rasta (CAGR) (po bogatstvu) | Strukturni dijelovi električnih vozila, zrakoplovne ploče |
| EDM i brušenje | Stabilan, specijaliziran | Preciznost kalupa, oštrenje alata i rezača |
| Aditivni/hibridni sustavi | Širenje izvan zrakoplovstva | Medicinski, energetski MRO, hlađenje kalupa |
Jasan obrazac u svim segmentima je da specijalizirani segmenti preciznosti (5-osni, lasersko rezanje, višenamjenski) rastu znatno brže od segmenata robne robe. To odražava temeljni pomak kupaca prema složenim dijelovima, strogim tolerancijama i konsolidiranim operacijama, što su sve snage koje se udaljavaju od strojeva s jednom namjenom i upućuju se prema integriranim višenamjenskim platformama.

Što to znači za kupce CNC strojeva u 2026. godini
Trendovi i tržišni podaci svode se na mali broj praktičnih zaključaka za radionice koje procjenjuju kupnju CNC strojeva u 2026. godini.
Prvo, kupite hardver spreman za povezivost. Svaki novi stroj kupljen 2026. trebao bi se isporučivati s MTConnect ili OPC-UA izlazom, integriranim nosačima senzora i arhitekturom kontrolera koja podržava softver digitalnih blizanaca. Dodatni trošak je zanemariv; trošak naknadne ugradnje i dodavanja povezivosti kasnije je značajan.
Drugo, dajte prioritet podršci za certifikaciju održivosti. Strojevi s objavljenim energetskim listovima prema ISO 14955 čine certifikaciju bržom i jeftinijom. Zahtjevi kupaca za nabavu sve su više temeljeni na ISO 14001 i ISO 50001, a strojevi koji podržavaju te certifikate štede mjesece rada s dokumentacijom.
Treće, očekujte intenziviranje konkurencije među dobavljačima. S obzirom na to da azijski, europski i sjevernoamerički proizvođači proširuju svoje kapacitete, kupci će imati veću pregovaračku moć u 2026. nego u bilo kojoj nedavnoj godini. Narudžbe za više strojeva posebno imaju značajan prostor za pregovore o cijeni, uključivanje produljenog jamstva i podršku za integraciju.
Četvrto, carinska i trgovinska politika stvarni su faktor rizika. Prekogranični lanci opskrbe vretenima, servo motorima, linearnim vodilicama i kontrolerima podložni su stalnoj volatilnosti carina. Kupci bi trebali uzeti u obzir zemlju podrijetla dobavljača u izračune ukupnih troškova vlasništva i potvrditi dugoročnu dostupnost dijelova za kritične strojeve.
Peto, spremnost radne snage važnija je nego u prošlosti. Moderni CNC strojevi s AI kontrolama, integracijom digitalnih blizanaca i nizovima senzora za prediktivno održavanje zahtijevaju operatere i programere s drugačijom kombinacijom vještina od prethodne generacije. Kupci koji procjenjuju ulaganja u više strojeva trebali bi uključiti obuku i zapošljavanje u izračun ukupnih troškova te potvrditi da programi uvođenja proizvođača strojeva odgovaraju stvarnom jazu između trenutnih sposobnosti osoblja i potrebnih vještina.
STYLECNC u CNC okruženju 2026.
STYLECNC posluje kao etablirani azijski proizvođač CNC strojeva koji opslužuje globalne kupce u skladu s trendovima navedenima u ovom izvješću. Tvrtka proizvodi rezače vlaknastim laserima u velikim razmjerima za proizvodnju baterija za električna vozila i karoserija, ATC CNC usmjerivače za namještaj od ploča i industrijsku obradu, 5-osne platforme za obradu za zrakoplovstvo i obradu kalupa, robotske sustave za lasersko zavarivanje za montažu automobila i opremu za lasersko čišćenje za pripremu površine bez kemikalija.
Za trend AI-native i digitalnih blizanaca, STYLECNC Industrijski strojevi isporučuju se s modernom arhitekturom kontrolera koja se glatko integrira s MES sustavima trećih strana i softverom za digitalne blizance tvrtki Siemens, HEIDENHAIN i drugih glavnih dobavljača. Za porast proizvodnje električnih vozila, katalog strojeva za lasersko rezanje vlaknima i katalog strojeva za lasersko zavarivanje pokrivaju specifične konfiguracije proizvoda potrebne za proizvodnju baterijskog sklopa, motora i karoserije u bijelom.
Za trend održivosti, katalog strojeva za lasersko čišćenje zamjenjuje kemijske procese suhim laserskim čišćenjem i inteligentnim konfiguracijama gniježđenja u katalog proizvodnih linija namještaja pomaknuti prinos materijala prema rasponu od 85 do 95 posto koji industrijski standardi sada očekuju. Za procvat prediktivnog održavanja i naknadne ugradnje, STYLECNC Industrijski strojevi se standardno isporučuju s nosačima senzora i izlazom podataka, a ne po posebnoj narudžbi.
Za trendove 5-osne i hibridne proizvodnje, Katalog 5-osnih CNC strojeva i konfiguracije višezadaćne obrade podržavaju specijalizirane segmente preciznosti koji nastavljaju prerastati šire tržište. U svim linijama proizvoda, STYLECNC opslužuje kupce u azijsko-pacifičkom, sjevernoameričkom, europskom i sve više bliskoistočnom tržištu koja potiču potražnju za CNC strojevima u 2026. godini.
Glosar: Pojmovi CNC industrije iz 2026.
Koristite ovu referencu prilikom pregledavanja izvješća iz industrije, procjene dobavljača ili rasprave o trendovima za 2026. s nabavnim timovima.
| Termin | Definicija |
|---|---|
| CAGR | Složena godišnja stopa rasta. Standardna metrika za višegodišnje tržišne prognoze. |
| Reshoring | Povratak proizvodnje iz inozemnih lokacija na domaće tržište. |
| Near-shoring | Premještanje proizvodnje u obližnje zemlje umjesto povratka u zemlju. Meksiko je za SAD vodeći primjer. |
| ČIPS Zakon | Američki zakon o čipovima i znanosti (2022.). Savezni fond od 52.7 milijardi $za proširenje domaće proizvodnje poluvodiča. |
| MTConnect | Otvoreni komunikacijski protokol za razmjenu podataka CNC strojeva. MTConnect 2.3 standardizira podatke rubnog pristupnika. |
| OPC UA | Otvorena platforma za komunikacije - ujedinjena arhitektura. Industrijski standard razmjene podataka koji se široko koristi za integraciju strojeva. |
| Centar za više zadataka | CNC stroj koji kombinira tokarenje, glodanje i često bušenje u jednom postavu. Najbrže rastući segment preciznosti. |
| Tijelo u bijelom (BIW) | Sastavljena karoserijska konstrukcija vozila prije lakiranja, s dominantno zavarenim čeličnim i aluminijskim pločama. |
| Obrada u jednom koraku | Izrada potpuno gotovog dijela u jednom stroju, eliminirajući ponovno pričvršćivanje i rukovanje. |
| ISO 14955 | Međunarodni standard za mjerenje potrošnje energije alatnih strojeva. Sve više se traži u nabavi. |
Često postavljana pitanja
Koliko je veliko globalno tržište CNC obrade u 2026. godini?
Globalno tržište CNC alatnih strojeva procjenjuje se između 109 milijardi $(Precedence Research) i 129 milijardi $(konsenzus industrije) u 2026. godini, ovisno o opsegu segmenta. Fortune Business Insights predviđa rast na 251.61 milijardu $do 2034. uz 11.10 posto složene godišnje stope rasta (CAGR). Mordor Intelligence predviđa rast od 105.7 milijardi $do 2031. uz 5.96 posto složene stope rasta. Širok raspon odražava različite definicije onoga što se smatra CNC alatnim strojem, ali svako veće izvješće slaže se da tržište raste znatno brže od globalnog BDP-a.
Koja regija dominira proizvodnjom CNC alatnih strojeva?
Azijsko-pacifička regija dominira globalnom CNC proizvodnjom s udjelom od 45 do 58 posto, ovisno o izvoru, pri čemu je samo Kina dosegla približno 35 milijardi $u 2026. Kina, Japan, Južna Koreja i Tajvan zajedno proizvode većinu vrhunskih alatnih strojeva u svijetu. Japan posjeduje FANUC, Mazak, Okuma, JTEKT i Makino. Bliski istok je najbrže rastuća regija sa 6.75 posto složene složene stope rasta do 2031.
Što potiče porast potražnje za CNC laserskim rezanjem?
Proizvodnja baterijskih paketa za električna vozila glavni je pokretač u 2026. Kućišta baterija, kućišta modula, sabirnice i ploče karoserije zahtijevaju rezanje vlaknastim laserom u velikim razmjerima. Prema Mordor Intelligenceu, CNC lasersko rezanje predviđa se na 7.45 posto složene godišnje stope rasta do 2031., a kućišta baterija za električna vozila i obloge za zrakoplovnu industriju dva su najveća nova područja potražnje. Tradicionalna izrada lima se nastavlja, ali više nije pokretač rasta.
Kako reshoring utječe na kupnju CNC strojeva?
Vraćanje proizvodnje iz perspektive premještanja iz Azije u mjerljiv trend. Otprilike 38 posto američkih proizvođača izvijestilo je o premještanju dijela svoje proizvodnje natrag iz Azije u 2024. godini. Premještanje proizvodnje u Meksiku dovelo je do porasta uvoza CNC strojeva za 18 posto u odnosu na prethodnu godinu. Haas Automation krajem 2026. otvara proizvodni kompleks u Nevadi vrijedan 400 milijuna USD. Val vraćanja proizvodnje je stvaran i generira narudžbe kapitala za više strojeva koje nisu bile dio tržišta prije deset godina.
Jesu li tarife stvarna briga za kupce CNC strojeva u 2026. godini?
Da, prema industrijskim analitičarima, uključujući GII Research. Carine na uvoz vretena, servo motora, linearnih vodilica, kontrolera i visokopreciznih mehaničkih komponenti izravno utječu na cijene strojeva. Proizvodna središta u azijsko-pacifičkoj regiji, posebno Kina, Japan i Južna Koreja, zajedno s Europom, najviše su pogođena zbog prekograničnih lanaca opskrbe. Mali i srednji proizvođači prijavljuju odgođena kapitalna ulaganja i povećane ukupne troškove vlasništva kako carine prolaze.
Koje će CNC certifikate kupci zahtijevati 2026. godine?
Certifikati za nadzor nabave za 2026. godinu su ISO 14001 za upravljanje okolišem, ISO 9001 za opće upravljanje kvalitetom, IATF 16949 za dobavljače automobilske industrije, ISO 13485 za dijelove medicinskih uređaja i AS9100 za zrakoplovnu industriju. ISO 50001 za upravljanje energijom i ISO 14955 za mjerenje energije alatnih strojeva pojavljuju se kao zahtjevi kupaca, posebno za europske izvoznike i tvrtke koje opslužuju korporativne klijente koji izvještavaju o ESG-u.
Bottom Line
2026. nije rutinska godina za CNC industriju. Strukturna potražnja za električnim vozilima, konstrukcijom poluvodiča, prenamjenom opreme u zrakoplovnoj industriji i preseljenjem industrije odvija se istovremeno s tehnološkim tranzicijama u umjetnoj inteligenciji, digitalnim blizancima, certificiranju održivosti i prediktivnom održavanju. Kupci koji se namjerno kreću prema trendovima utvrđenim u ovom izvješću pozicioniraju se za sljedećih 5 godina. Kupci koji čekaju natječu se za zalihe strojeva na tržištu gdje se rokovi isporuke produžuju.
STYLECNC Opslužuje CNC tržište za 2026. godinu s linijama proizvoda koje obuhvaćaju lasersko rezanje vlaknima, lasersko zavarivanje, 5-osna CNC obrada, lasersko čišćenjei industrijski katalog proizvodnih linija namještaja. Kontaktirajte STYLECNC tim za raspravu o konfiguracijama usklađenima s nabavnim okruženjem za 2026. godinu, bez obzira je li prioritet opseg lanca opskrbe električnih vozila, preciznost u zrakoplovnoj industriji, podrška za certifikaciju održivosti ili spremnost za prediktivno održavanje.





